.am,Հայաստանի վերին մակարդակիդոմենն է։.am տիրույթում դոմեն կարող է գրանցել ցանկացած անձ՝ անկախ իր քաղաքացիությունից։ Համացանցում մեր երկրի կոդ հանդիսացող դոմենի նվազագույն թույլատրելի երկարությունը 1 նշան է։ Աշխարհի ցանկացած մարդ կարող է գրանցել .am,. com.am, net.am, org.am դոմեն որոշակի վճարով։ Հայաստանի օրենքն արգելում է .am տիրույթի դոմենն օգտագործել սպամի, պոռնոգրաֆիայի կամ ահաբեկչական նպատակներով կայքերի համար[1]։ Հայտնի բրենդների անուններով դոմենների ստեղծումը չի արգելվում։
.am ccTLD-ի դոմենները վայելում են ժողովրդականություն՝AM ռադիոյի հետ կապի (նման է.fm և.tv ccTLD-ներին) և «am» վերջացող անգլերեն բառեր կազմելու ունակության շնորհիվ, օրինակ՝ Instagram լուսանկարների փոխանակման բջջային ծառայությունն օգտագործում է հայկական դոմենային անվանումը՝ Instagr.am: Stre.am ծառայությունը օգտագործում է TLD-ը՝ իր օպերատիվ «Stream» բանալի բառը ձևավորելու համար: Ամերիկացի երաժիշտ և պրոդյուսերwill.i.am-ն դոմենն օգտագործում է իր կայքի համար։ TLD-ների նման ոչ սովորական օգտագործումը դոմեն անուններում կոչվում են դոմենի հաքեր:
Դոմենային անունը չի գրանցվի, եթե այն խտրականության պատճառ է հանդիսանում՝ կախված անձի սեռից կամ ռասայից, մաշկի գույնից, էթնիկական կամ սոցիալական ծագումից, գենետիկական առանձնահատկություններից, լեզվից, կրոնից, տարիքից կամ այլ անձնական կամ սոցիալական հանգամանքներից, կամ այլ կերպ խրախուսում է մարդկային արժանապատվության նվաստացման կոչերը, կամ բռնության կամ պատերազմի քարոզչություն է, կամ գործող օրենսդրությամբ քրեորեն պատժելի կամ արգելված գործողություններ է կատարում, կամ հայհոյանք է, կամ այլ կերպ հակասում է բարոյականության սկզբունքներին կամ անհամատեղելի է հանրային շահերի հետ։
Դոմենի անունը չի կարող օգտագործվել հետևյալ նպատակներով.
պոռնոգրաֆիկ նյութերի տարածում
Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների պաշտպանության, ներքին կայունության, ազգային անվտանգության և (կամ) Հայաստանի Հանրապետության դեմ ուղղված նյութերի տարածումը,