Audio: | (file) |
txolarre anim
indefinite | singular | plural | |
---|---|---|---|
absolutive | txolarre | txolarrea | txolarreak |
ergative | txolarrek | txolarreak | txolarreek |
dative | txolarreri | txolarreari | txolarreei |
genitive | txolarreren | txolarrearen | txolarreen |
comitative | txolarrerekin | txolarrearekin | txolarreekin |
causative | txolarrerengatik | txolarrearengatik | txolarreengatik |
benefactive | txolarrerentzat | txolarrearentzat | txolarreentzat |
instrumental | txolarrez | txolarreaz | txolarreez |
inessive | txolarrerengan | txolarrearengan | txolarreengan |
locative | — | — | — |
allative | txolarrerengana | txolarrearengana | txolarreengana |
terminative | txolarrerenganaino | txolarrearenganaino | txolarreenganaino |
directive | txolarrerenganantz | txolarrearenganantz | txolarreenganantz |
destinative | txolarrerenganako | txolarrearenganako | txolarreenganako |
ablative | txolarrerengandik | txolarrearengandik | txolarreengandik |
partitive | txolarrerik | — | — |
prolative | txolarretzat | — | — |