Fromrast(“coincidence, hitting the target”) +gele(“archaic; let it come, may it come”).
rastgele
2=dPlease seeModule:checkparams for help with this warning.
present tense | ||
---|---|---|
positive declarative | positive interrogative | |
ben(I am) | rastgeleyim | rastgele miyim? |
sen(you are) | rastgelesin | rastgele misin? |
o(he/she/it is) | rastgele / rastgeledir | rastgele mi? |
biz(we are) | rastgeleyiz | rastgele miyiz? |
siz(you are) | rastgelesiniz | rastgele misiniz? |
onlar(they are) | rastgele(ler) | rastgele(ler) mi? |
past tense | ||
positive declarative | positive interrogative | |
ben(I was) | rastgeleydim | rastgele miydim? |
sen(you were) | rastgeleydin | rastgele miydin? |
o(he/she/it was) | rastgeleydi | rastgele miydi? |
biz(we were) | rastgeleydik | rastgele miydik? |
siz(you were) | rastgeleydiniz | rastgele miydiniz? |
onlar(they were) | rastgeleydiler | rastgele miydiler? |
indirect past | ||
positive declarative | positive interrogative | |
ben(I was) | rastgeleymişim | rastgele miymişim? |
sen(you were) | rastgeleymişsin | rastgele miymişsin? |
o(he/she/it was) | rastgeleymiş | rastgele miymiş? |
biz(we were) | rastgeleymişiz | rastgele miymişiz? |
siz(you were) | rastgeleymişsiniz | rastgele miymişsiniz? |
onlar(they were) | rastgeleymişler | rastgele miymişler? |
conditional | ||
positive declarative | positive interrogative | |
ben(if I) | rastgeleysem | rastgele miysem? |
sen(if you) | rastgeleysen | rastgele miysen? |
o(if he/she/it) | rastgeleyse | rastgele miyse? |
biz(if we) | rastgeleysek | rastgele miysek? |
siz(if you) | rastgeleyseniz | rastgele miyseniz? |
onlar(if they) | rastgeleyseler | rastgele miyseler? |
For negative forms, use the appropriate form ofdeğil.
rastgele