Inherited fromProto-Slavic*-ělь. Reanalyzed as-і(-i) +-ль f(-lʹ).
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | -́і́ль -́ílʹ | -́і́лі -́íli |
| genitive | -́і́лі -́íli | -́і́лей -́ílej |
| dative | -́і́лі -́íli | -́і́лям -́íljam |
| accusative | -́і́ль -́ílʹ | -́і́лі -́íli |
| instrumental | -́і́ллю -́íllju | -́і́лями -́íljamy |
| locative | -́і́лі -́íli | -́і́лях -́íljax |
| vocative | -́і́ле -́íle | -́і́лі -́íli |
Inherited fromProto-Slavic*-ělъ.
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | -і́ль,-́іль -ílʹ,-́ilʹ | -ілі́,-́елі -ilí,-́eli |
| genitive | -іля́,-́еля -iljá,-́elja | -ілі́в,-́елів -ilív,-́eliv |
| dative | -іле́ві,-ілю́,-́елеві,-́елю -ilévi,-iljú,-́elevi,-́elju | -іля́м,-́елям -iljám,-́eljam |
| accusative | -і́ль,-́іль -ílʹ,-́ilʹ | -ілі́,-́елі -ilí,-́eli |
| instrumental | -іле́м,-́елем -ilém,-́elem | -іля́ми,-́елями -iljámy,-́eljamy |
| locative | -ілю́,-ілі́,-́елю,-́елі -iljú,-ilí,-́elju,-́eli | -іля́х,-́елях -iljáx,-́eljax |
| vocative | -і́лю,-́елю -ílju,-́elju | -ілі́,-́елі -ilí,-́eli |