Inherited fromProto-Slavic*-ati.
-атьor-а́ть• (-atʹor-átʹ)
ending-stressed:
| imperfective aspect | ||
|---|---|---|
| infinitive | -а́ть -átʹ | |
| participles | present tense | past tense |
| active | -а́ющий -ájuščij | -а́вший -ávšij |
| passive | -а́емый -ájemyj | -анный -annyj |
| adverbial | -а́я -ája | -а́в -áv, -а́вши -ávši |
| present tense | future tense | |
| 1stsingular (я) | -а́ю -áju | бу́ду -а́ть búdu -átʹ |
| 2ndsingular (ты) | -а́ешь -áješʹ | бу́дешь -а́ть búdešʹ -átʹ |
| 3rdsingular (он/она́/оно́) | -а́ет -ájet | бу́дет -а́ть búdet -átʹ |
| 1stplural (мы) | -а́ем -ájem | бу́дем -а́ть búdem -átʹ |
| 2ndplural (вы) | -а́ете -ájete | бу́дете -а́ть búdete -átʹ |
| 3rdplural (они́) | -а́ют -ájut | бу́дут -а́ть búdut -átʹ |
| imperative | singular | plural |
| 2nd (ты/вы) | -а́й -áj | -а́йте -ájte |
| past tense | singular | plural (мы/вы/они́) |
| masculine (я/ты/он) | -а́л -ál | -а́ли -áli |
| feminine (я/ты/она́) | -а́ла -ála | |
| neuter (оно́) | -а́ло -álo | |
stem-stressed:
| imperfective aspect | ||
|---|---|---|
| infinitive | -́ать -́atʹ | |
| participles | present tense | past tense |
| active | -́ающий -́ajuščij | -́авший -́avšij |
| passive | -́аемый -́ajemyj | — |
| adverbial | -́ая -́aja | -́ав -́av, -́авши -́avši |
| present tense | future tense | |
| 1stsingular (я) | -́аю -́aju | бу́ду -́ать búdu -́atʹ |
| 2ndsingular (ты) | -́аешь -́aješʹ | бу́дешь -́ать búdešʹ -́atʹ |
| 3rdsingular (он/она́/оно́) | -́ает -́ajet | бу́дет -́ать búdet -́atʹ |
| 1stplural (мы) | -́аем -́ajem | бу́дем -́ать búdem -́atʹ |
| 2ndplural (вы) | -́аете -́ajete | бу́дете -́ать búdete -́atʹ |
| 3rdplural (они́) | -́ают -́ajut | бу́дут -́ать búdut -́atʹ |
| imperative | singular | plural |
| 2nd (ты/вы) | -́ай -́aj | -́айте -́ajte |
| past tense | singular | plural (мы/вы/они́) |
| masculine (я/ты/он) | -́ал -́al | -́али -́ali |
| feminine (я/ты/она́) | -́ала -́ala | |
| neuter (оно́) | -́ало -́alo | |
Inherited fromProto-Slavic*-ati, from earlier*-ěti, fromProto-Balto-Slavic*-ēˀtei, fromProto-Indo-European*-eh₁- (stative suffix).
-а́ть• (-átʹ)
ending-stressed (type 5b):
| imperfective aspect | ||
|---|---|---|
| infinitive | -а́ть -átʹ | |
| participles | present tense | past tense |
| active | -а́щий -áščij | -а́вший -ávšij |
| passive | — | — |
| adverbial | -а́ -á | -а́в -áv, -а́вши -ávši |
| present tense | future tense | |
| 1stsingular (я) | -у́ -ú | бу́ду -а́ть búdu -átʹ |
| 2ndsingular (ты) | -и́шь -íšʹ | бу́дешь -а́ть búdešʹ -átʹ |
| 3rdsingular (он/она́/оно́) | -и́т -ít | бу́дет -а́ть búdet -átʹ |
| 1stplural (мы) | -и́м -ím | бу́дем -а́ть búdem -átʹ |
| 2ndplural (вы) | -и́те -íte | бу́дете -а́ть búdete -átʹ |
| 3rdplural (они́) | -а́т -át | бу́дут -а́ть búdut -átʹ |
| imperative | singular | plural |
| 2nd (ты/вы) | -и́ -í | -и́те -íte |
| past tense | singular | plural (мы/вы/они́) |
| masculine (я/ты/он) | -а́л -ál | -а́ли -áli |
| feminine (я/ты/она́) | -а́ла -ála | |
| neuter (оно́) | -а́ло -álo | |
ending-stressed (type 5c):
| imperfective aspect | ||
|---|---|---|
| infinitive | -а́ть -átʹ | |
| participles | present tense | past tense |
| active | -а́щий -áščij | -а́вший -ávšij |
| passive | — | — |
| adverbial | -а́ -á | -а́в -áv, -а́вши -ávši |
| present tense | future tense | |
| 1stsingular (я) | -у́ -ú | бу́ду -а́ть búdu -átʹ |
| 2ndsingular (ты) | -ишь -išʹ | бу́дешь -а́ть búdešʹ -átʹ |
| 3rdsingular (он/она́/оно́) | -ит -it | бу́дет -а́ть búdet -átʹ |
| 1stplural (мы) | -им -im | бу́дем -а́ть búdem -átʹ |
| 2ndplural (вы) | -ите -ite | бу́дете -а́ть búdete -átʹ |
| 3rdplural (они́) | -ат -at | бу́дут -а́ть búdut -átʹ |
| imperative | singular | plural |
| 2nd (ты/вы) | -и́ -í | -и́те -íte |
| past tense | singular | plural (мы/вы/они́) |
| masculine (я/ты/он) | -а́л -ál | -а́ли -áli |
| feminine (я/ты/она́) | -а́ла -ála | |
| neuter (оно́) | -а́ло -álo | |
stem-stressed (type 5a):
| imperfective aspect | ||
|---|---|---|
| infinitive | -ать -atʹ | |
| participles | present tense | past tense |
| active | -ащий -aščij | -авший -avšij |
| passive | — | — |
| adverbial | -а -a | -ав -av, -авши -avši |
| present tense | future tense | |
| 1stsingular (я) | -у -u | бу́ду -ать búdu -atʹ |
| 2ndsingular (ты) | -ишь -išʹ | бу́дешь -ать búdešʹ -atʹ |
| 3rdsingular (он/она́/оно́) | -ит -it | бу́дет -ать búdet -atʹ |
| 1stplural (мы) | -им -im | бу́дем -ать búdem -atʹ |
| 2ndplural (вы) | -ите -ite | бу́дете -ать búdete -atʹ |
| 3rdplural (они́) | -ат -at | бу́дут -ать búdut -atʹ |
| imperative | singular | plural |
| 2nd (ты/вы) | -ь -ʹ | -ьте -ʹte |
| past tense | singular | plural (мы/вы/они́) |
| masculine (я/ты/он) | -ал -al | -али -ali |
| feminine (я/ты/она́) | -ала -ala | |
| neuter (оно́) | -ало -alo | |