Movatterモバイル変換


[0]ホーム

URL:


Jump to content
WiktionaryThe Free Dictionary
Search

հարկադրել

From Wiktionary, the free dictionary

Armenian

[edit]

Etymology

[edit]

Learned borrowing fromOld Armenianհարկադրեմ(harkadrem).

Pronunciation

[edit]

Verb

[edit]

հարկադրել (harkadrel)

  1. (transitive) tooblige, toforce, tocompel
    Synonym:բռնադատել(bṙnadatel)

Inflection

[edit]
-el conjugation (Eastern Armenian)
infinitiveհարկադրել(harkadrel)imperfective converbհարկադրում(harkadrum)
passiveհարկադրվել(harkadrvel)simultaneous converbհարկադրելիս(harkadrelis)
causativeperfective converbհարկադրել(harkadrel)
aorist stemհարկադր-(harkadr-)future converb Iհարկադրելու(harkadrelu)
resultative participleհարկադրած(harkadrac)future converb IIհարկադրելիք(harkadrelikʻ)
subject participleհարկադրող(harkadroġ)connegative converbհարկադրի(harkadri)
personsingularplural
1st person2nd person3rd person1st person2nd person3rd person
indicativeեսդունամենքդուքնրանք
presentհարկադրումեմ(harkadrum em)հարկադրումես(harkadrum es)հարկադրումէ(harkadrum ē)հարկադրումենք(harkadrum enkʻ)հարկադրումեք(harkadrum ekʻ)հարկադրումեն(harkadrum en)
past imperfectiveհարկադրումէի(harkadrum ēi)հարկադրումէիր(harkadrum ēir)հարկադրումէր(harkadrum ēr)հարկադրումէինք(harkadrum ēinkʻ)հարկադրումէիք(harkadrum ēikʻ)հարկադրումէին(harkadrum ēin)
futureհարկադրելուեմ(harkadrelu em)հարկադրելուես(harkadrelu es)հարկադրելուէ(harkadrelu ē)հարկադրելուենք(harkadrelu enkʻ)հարկադրելուեք(harkadrelu ekʻ)հարկադրելուեն(harkadrelu en)
past futureհարկադրելուէի(harkadrelu ēi)հարկադրելուէիր(harkadrelu ēir)հարկադրելուէր(harkadrelu ēr)հարկադրելուէինք(harkadrelu ēinkʻ)հարկադրելուէիք(harkadrelu ēikʻ)հարկադրելուէին(harkadrelu ēin)
present perfectհարկադրելեմ(harkadrel em)հարկադրելես(harkadrel es)հարկադրելէ(harkadrel ē)հարկադրելենք(harkadrel enkʻ)հարկադրելեք(harkadrel ekʻ)հարկադրելեն(harkadrel en)
pluperfectհարկադրելէի(harkadrel ēi)հարկադրելէիր(harkadrel ēir)հարկադրելէր(harkadrel ēr)հարկադրելէինք(harkadrel ēinkʻ)հարկադրելէիք(harkadrel ēikʻ)հարկադրելէին(harkadrel ēin)
aorist (past perfective)հարկադրեցի,հարկադրի*(harkadrecʻi, harkadri*)հարկադրեցիր,հարկադրիր*(harkadrecʻir, harkadrir*)հարկադրեց(harkadrecʻ)հարկադրեցինք,հարկադրինք*(harkadrecʻinkʻ, harkadrinkʻ*)հարկադրեցիք,հարկադրիք*(harkadrecʻikʻ, harkadrikʻ*)հարկադրեցին,հարկադրին*(harkadrecʻin, harkadrin*)
subjunctiveեսդունամենքդուքնրանք
presentհարկադրեմ(harkadrem)հարկադրես(harkadres)հարկադրի(harkadri)հարկադրենք(harkadrenkʻ)հարկադրեք(harkadrekʻ)հարկադրեն(harkadren)
pastհարկադրեի(harkadrei)հարկադրեիր(harkadreir)հարկադրեր(harkadrer)հարկադրեինք(harkadreinkʻ)հարկադրեիք(harkadreikʻ)հարկադրեին(harkadrein)
conditionalեսդունամենքդուքնրանք
futureկհարկադրեմ(kharkadrem)կհարկադրես(kharkadres)կհարկադրի(kharkadri)կհարկադրենք(kharkadrenkʻ)կհարկադրեք(kharkadrekʻ)կհարկադրեն(kharkadren)
pastկհարկադրեի(kharkadrei)կհարկադրեիր(kharkadreir)կհարկադրեր(kharkadrer)կհարկադրեինք(kharkadreinkʻ)կհարկադրեիք(kharkadreikʻ)կհարկադրեին(kharkadrein)
imperative(դու)(դուք)
հարկադրի՛ր,հարկադրի՛*(harkadrír, harkadrí*)հարկադրե՛ք,հարկադրեցե՛ք**(harkadrékʻ, harkadrecʻékʻ**)

*colloquial   **dated

-el negative conjugation (Eastern Armenian)
infinitiveչհարկադրել(čʻharkadrel)
resultative participleչհարկադրած(čʻharkadrac)
subject participleչհարկադրող(čʻharkadroġ)
personsingularplural
1st person2nd person3rd person1st person2nd person3rd person
indicativeեսդունամենքդուքնրանք
presentչեմհարկադրում(čʻem harkadrum)չեսհարկադրում(čʻes harkadrum)չիհարկադրում(čʻi harkadrum)չենքհարկադրում(čʻenkʻ harkadrum)չեքհարկադրում(čʻekʻ harkadrum)չենհարկադրում(čʻen harkadrum)
past imperfectiveչէիհարկադրում(čʻēi harkadrum)չէիրհարկադրում(čʻēir harkadrum)չէրհարկադրում(čʻēr harkadrum)չէինքհարկադրում(čʻēinkʻ harkadrum)չէիքհարկադրում(čʻēikʻ harkadrum)չէինհարկադրում(čʻēin harkadrum)
futureչեմհարկադրելու(čʻem harkadrelu)չեսհարկադրելու(čʻes harkadrelu)չիհարկադրելու(čʻi harkadrelu)չենքհարկադրելու(čʻenkʻ harkadrelu)չեքհարկադրելու(čʻekʻ harkadrelu)չենհարկադրելու(čʻen harkadrelu)
past futureչէիհարկադրելու(čʻēi harkadrelu)չէիրհարկադրելու(čʻēir harkadrelu)չէրհարկադրելու(čʻēr harkadrelu)չէինքհարկադրելու(čʻēinkʻ harkadrelu)չէիքհարկադրելու(čʻēikʻ harkadrelu)չէինհարկադրելու(čʻēin harkadrelu)
present perfectչեմհարկադրել(čʻem harkadrel)չեսհարկադրել(čʻes harkadrel)չիհարկադրել(čʻi harkadrel)չենքհարկադրել(čʻenkʻ harkadrel)չեքհարկադրել(čʻekʻ harkadrel)չենհարկադրել(čʻen harkadrel)
pluperfectչէիհարկադրել(čʻēi harkadrel)չէիրհարկադրել(čʻēir harkadrel)չէրհարկադրել(čʻēr harkadrel)չէինքհարկադրել(čʻēinkʻ harkadrel)չէիքհարկադրել(čʻēikʻ harkadrel)չէինհարկադրել(čʻēin harkadrel)
aorist (past perfective)չհարկադրեցի,չհարկադրի*(čʻharkadrecʻi, čʻharkadri*)չհարկադրեցիր,չհարկադրիր*(čʻharkadrecʻir, čʻharkadrir*)չհարկադրեց(čʻharkadrecʻ)չհարկադրեցինք,չհարկադրինք*(čʻharkadrecʻinkʻ, čʻharkadrinkʻ*)չհարկադրեցիք,չհարկադրիք*(čʻharkadrecʻikʻ, čʻharkadrikʻ*)չհարկադրեցին,չհարկադրին*(čʻharkadrecʻin, čʻharkadrin*)
subjunctiveեսդունամենքդուքնրանք
presentչհարկադրեմ(čʻharkadrem)չհարկադրես(čʻharkadres)չհարկադրի(čʻharkadri)չհարկադրենք(čʻharkadrenkʻ)չհարկադրեք(čʻharkadrekʻ)չհարկադրեն(čʻharkadren)
pastչհարկադրեի(čʻharkadrei)չհարկադրեիր(čʻharkadreir)չհարկադրեր(čʻharkadrer)չհարկադրեինք(čʻharkadreinkʻ)չհարկադրեիք(čʻharkadreikʻ)չհարկադրեին(čʻharkadrein)
conditionalեսդունամենքդուքնրանք
futureչեմհարկադրի(čʻem harkadri)չեսհարկադրի(čʻes harkadri)չիհարկադրի(čʻi harkadri)չենքհարկադրի(čʻenkʻ harkadri)չեքհարկադրի(čʻekʻ harkadri)չենհարկադրի(čʻen harkadri)
pastչէիհարկադրի(čʻēi harkadri)չէիրհարկադրի(čʻēir harkadri)չէրհարկադրի(čʻēr harkadri)չէինքհարկադրի(čʻēinkʻ harkadri)չէիքհարկադրի(čʻēikʻ harkadri)չէինհարկադրի(čʻēin harkadri)
imperative(դու)(դուք)
մի՛հարկադրիր,մի՛հարկադրի*(mí harkadrir, mí harkadri*)մի՛հարկադրեք,մի՛հարկադրեցեք**(mí harkadrekʻ, mí harkadrecʻekʻ**)

*colloquial   **dated

declension of the nominalized infinitive,u-type, inanimate (Eastern Armenian)
singular (singulare tantum)
nominativeհարկադրել(harkadrel)
dativeհարկադրելու(harkadrelu)
ablativeհարկադրելուց(harkadrelucʻ)
instrumentalհարկադրելով(harkadrelov)
locativeհարկադրելում(harkadrelum)
definite forms
nominativeհարկադրելը/հարկադրելն(harkadrelə/harkadreln)
dativeհարկադրելուն(harkadrelun)
1st person possessive forms (my)
nominativeհարկադրելս(harkadrels)
dativeհարկադրելուս(harkadrelus)
ablativeհարկադրելուցս(harkadrelucʻs)
instrumentalհարկադրելովս(harkadrelovs)
locativeհարկադրելումս(harkadrelums)
2nd person possessive forms (your)
nominativeհարկադրելդ(harkadreld)
dativeհարկադրելուդ(harkadrelud)
ablativeհարկադրելուցդ(harkadrelucʻd)
instrumentalհարկադրելովդ(harkadrelovd)
locativeհարկադրելումդ(harkadrelumd)

Derived terms

[edit]
Retrieved from "https://en.wiktionary.org/w/index.php?title=հարկադրել&oldid=78722551"
Categories:
Hidden categories:

[8]ページ先頭

©2009-2025 Movatter.jp