удво́ить(udvóitʹ) +-ивать(-ivatʹ)
удва́ивать• (udváivatʹ) impf (perfectiveудво́ить)
| imperfective aspect | ||
|---|---|---|
| infinitive | удва́ивать udváivatʹ | |
| participles | present tense | past tense |
| active | удва́ивающий udváivajuščij | удва́ивавший udváivavšij |
| passive | удва́иваемый udváivajemyj | — |
| adverbial | удва́ивая udváivaja | удва́ивав udváivav, удва́ивавши udváivavši |
| present tense | future tense | |
| 1stsingular (я) | удва́иваю udváivaju | бу́ду удва́ивать búdu udváivatʹ |
| 2ndsingular (ты) | удва́иваешь udváivaješʹ | бу́дешь удва́ивать búdešʹ udváivatʹ |
| 3rdsingular (он/она́/оно́) | удва́ивает udváivajet | бу́дет удва́ивать búdet udváivatʹ |
| 1stplural (мы) | удва́иваем udváivajem | бу́дем удва́ивать búdem udváivatʹ |
| 2ndplural (вы) | удва́иваете udváivajete | бу́дете удва́ивать búdete udváivatʹ |
| 3rdplural (они́) | удва́ивают udváivajut | бу́дут удва́ивать búdut udváivatʹ |
| imperative | singular | plural |
| 2nd (ты/вы) | удва́ивай udváivaj | удва́ивайте udváivajte |
| past tense | singular | plural (мы/вы/они́) |
| masculine (я/ты/он) | удва́ивал udváival | удва́ивали udváivali |
| feminine (я/ты/она́) | удва́ивала udváivala | |
| neuter (оно́) | удва́ивало udváivalo | |