прорва́ть• (prorvátʹ) pf (imperfectiveпрорыва́ть)
| perfective aspect | ||
|---|---|---|
| infinitive | прорва́ть prorvátʹ | |
| participles | present tense | past tense |
| active | — | прорва́вший prorvávšij |
| passive | — | про́рванный prórvannyj |
| adverbial | — | прорва́в prorváv, прорва́вши prorvávši |
| present tense | future tense | |
| 1stsingular (я) | — | прорву́ prorvú |
| 2ndsingular (ты) | — | прорвёшь prorvjóšʹ |
| 3rdsingular (он/она́/оно́) | — | прорвёт prorvjót |
| 1stplural (мы) | — | прорвём prorvjóm |
| 2ndplural (вы) | — | прорвёте prorvjóte |
| 3rdplural (они́) | — | прорву́т prorvút |
| imperative | singular | plural |
| 2nd (ты/вы) | прорви́ prorví | прорви́те prorvíte |
| past tense | singular | plural (мы/вы/они́) |
| masculine (я/ты/он) | прорва́л prorvál | прорва́ли prorváli |
| feminine (я/ты/она́) | прорвала́ prorvalá | |
| neuter (оно́) | прорва́ло prorválo | |