поги́бший• (pogíbšij)
| masculine | neuter | feminine | plural | ||
|---|---|---|---|---|---|
| nominative | поги́бший pogíbšij | поги́бшее pogíbšeje | поги́бшая pogíbšaja | поги́бшие pogíbšije | |
| genitive | поги́бшего pogíbševo | поги́бшей pogíbšej | поги́бших pogíbšix | ||
| dative | поги́бшему pogíbšemu | поги́бшей pogíbšej | поги́бшим pogíbšim | ||
| accusative | animate | поги́бшего pogíbševo | поги́бшее pogíbšeje | поги́бшую pogíbšuju | поги́бших pogíbšix |
| inanimate | поги́бший pogíbšij | поги́бшие pogíbšije | |||
| instrumental | поги́бшим pogíbšim | поги́бшей,поги́бшею pogíbšej,pogíbšeju | поги́бшими pogíbšimi | ||
| prepositional | поги́бшем pogíbšem | поги́бшей pogíbšej | поги́бших pogíbšix | ||
поги́бший• (pogíbšij)
| masculine | neuter | feminine | plural | ||
|---|---|---|---|---|---|
| nominative | поги́бший pogíbšij | поги́бшее pogíbšeje | поги́бшая pogíbšaja | поги́бшие pogíbšije | |
| genitive | поги́бшего pogíbševo | поги́бшей pogíbšej | поги́бших pogíbšix | ||
| dative | поги́бшему pogíbšemu | поги́бшей pogíbšej | поги́бшим pogíbšim | ||
| accusative | animate | поги́бшего pogíbševo | поги́бшее pogíbšeje | поги́бшую pogíbšuju | поги́бших pogíbšix |
| inanimate | поги́бший pogíbšij | поги́бшие pogíbšije | |||
| instrumental | поги́бшим pogíbšim | поги́бшей,поги́бшею pogíbšej,pogíbšeju | поги́бшими pogíbšimi | ||
| prepositional | поги́бшем pogíbšem | поги́бшей pogíbšej | поги́бших pogíbšix | ||
поги́бший• (pogíbšij) m inan (genitiveпоги́бшего,nominative pluralпоги́бшие,genitive pluralпоги́бших)
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | поги́бший pogíbšij | поги́бшие pogíbšije |
| genitive | поги́бшего pogíbševo | поги́бших pogíbšix |
| dative | поги́бшему pogíbšemu | поги́бшим pogíbšim |
| accusative | поги́бший pogíbšij | поги́бшие pogíbšije |
| instrumental | поги́бшим pogíbšim | поги́бшими pogíbšimi |
| prepositional | поги́бшем pogíbšem | поги́бших pogíbšix |