оно (ono)
FromProto-Slavic*ono.
оно• (ono)
| Singular | Masculine | Neuter | Feminine |
|---|---|---|---|
| Nominative | онъ onŭ | оно ono | она ona |
| Accusative | онъ onŭ | оно ono | онѫ onǫ |
| Genitive | оного onogo | оного onogo | оноѩ onoję |
| Locative | ономь onomĭ | ономь onomĭ | онои onoi |
| Dative | ономоу onomu | ономоу onomu | онои onoi |
| Instrumental | онѣмь oněmĭ | онѣмь oněmĭ | оноѭ onojǫ |
| Dual | Masculine | Neuter | Feminine |
|---|---|---|---|
| Nominative | она ona | онѣ oně | онѣ oně |
| Accusative | она ona | онѣ oně | онѣ oně |
| Genitive | оною onoju | оною onoju | оною onoju |
| Locative | оною onoju | оною onoju | оною onoju |
| Dative | онѣма oněma | онѣма oněma | онѣма oněma |
| Instrumental | онѣма oněma | онѣма oněma | онѣма oněma |
| Plural | Masculine | Neuter | Feminine |
|---|---|---|---|
| Nominative | они oni | она ona | онꙑ ony |
| Accusative | онꙑ ony | она ona | онꙑ ony |
| Genitive | онѣхъ oněxŭ | онѣхъ oněxŭ | онѣхъ oněxŭ |
| Locative | онѣхъ oněxŭ | онѣхъ oněxŭ | онѣхъ oněxŭ |
| Dative | онѣмъ oněmŭ | онѣмъ oněmŭ | онѣмъ oněmŭ |
| Instrumental | онѣми oněmi | онѣми oněmi | онѣми oněmi |
Inherited fromProto-Slavic*ono.
оно́• (onó) (masculine counterpartон,feminine counterpartона́)
| singular | plural | reflexive | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||||||
| m | n | f | |||||||||
| nominative | я (ja) | ты (ty) | он (on) | оно́ (onó) | она́ (oná) | мы (my) | вы (vy) | они́ 1 (oní) | — | ||
| genitive | меня́ (menjá) | тебя́ (tebjá) | его́ 2,него́ 2 3 (jevó, nevó) | её 4,неё 3 4 (jejó, nejó) | нас (nas) | вас (vas) | их,них 3 (ix, nix) | себя́ (sebjá) | |||
| dative | мне (mne) | тебе́ (tebé) | ему́,нему́ 3 (jemú, nemú) | ей,ней 3 (jej, nej) | нам (nam) | вам (vam) | им,ним 3 (im, nim) | себе́ (sebé) | |||
| accusative | меня́ (menjá) | тебя́ (tebjá) | его́ 2,него́ 2 3 (jevó, nevó) | её,неё 3 (jejó, nejó) | нас (nas) | вас (vas) | их,них 3 (ix, nix) | себя́ (sebjá) | |||
| instrumental | мной,мно́ю 5 (mnoj, mnóju) | тобо́й,тобо́ю 5 (tobój, tobóju) | им,ним 3 (im, nim) | ей,ней 3,е́ю 5,не́ю 3 5 (jej, nej, jéju, néju) | на́ми (námi) | ва́ми (vámi) | и́ми,ни́ми 3 (ími, ními) | собо́й,собо́ю 5 (sobój, sobóju) | |||
| prepositional 6 | мне (mne) | тебе́ (tebé) | нём 3 (njom) | ней 3 (nej) | нас (nas) | вас (vas) | них 3 (nix) | себе́ (sebé) | |||
| singular | plural | reflexive | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | |||||||
| m | n | f | m /n | f | ||||||||
| nominative | я (ja) | ты (ty) | онъ (on) | оно́ (onó) | она́ (oná) | мы (my) | вы (vy) | они́ (oní) | онѣ́ (oně́) | — | ||
| genitive | меня́ (menjá) | тебя́ (tebjá) | его́ 1,него́ 1 2 (jevó, nevó) | ея̈ 3,нея̈ 2 3 (jejǫ́, nejǫ́) | насъ (nas) | васъ (vas) | ихъ,нихъ 2 (ix, nix) | себя́ (sebjá) | ||||
| dative | мнѣ (mně) | тебѣ́ (tebě́) | ему́,нему́ 2 (jemú, nemú) | ей,ней 2 (jej, nej) | намъ (nam) | вамъ (vam) | имъ,нимъ 2 (im, nim) | себѣ́ (sebě́) | ||||
| accusative | меня́ (menjá) | тебя́ (tebjá) | его́ 1,него́ 1 2 (jevó, nevó) | её,неё 2 (jejó, nejó) | насъ (nas) | васъ (vas) | ихъ,нихъ 2 (ix, nix) | себя́ (sebjá) | ||||
| instrumental | мной,мно́ю 4 (mnoj, mnóju) | тобо́й,тобо́ю 4 (tobój, tobóju) | имъ,нимъ 2 (im, nim) | ей,ней 2,е́ю 4,не́ю 2 4 (jej, nej, jéju, néju) | на́ми (námi) | ва́ми (vámi) | и́ми,ни́ми 2 (ími, ními) | собо́й,собо́ю 4 (sobój, sobóju) | ||||
| prepositional5 | мнѣ (mně) | тебѣ́ (tebě́) | нёмъ 2 (njom) | ней 2 (nej) | насъ (nas) | васъ (vas) | нихъ 2 (nix) | себѣ́ (sebě́) | ||||
о́но• (óno)
Inherited fromProto-Slavic*ono, fromProto-Indo-European*h₂énos.
| singular | plural | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| masculine | feminine | neuter | masculine | feminine | neuter | |
| nominative | о̑н | о̀на | о̀но | о̀ни | о̀не | о̀на |
| genitive | ње̏га,га | ње̑,је | ње̏га,га | њи̑х,их | њи̑х,их | њи̑х,их |
| dative | ње̏му,му | њо̑ј,јој | ње̏му,му | њи̏ма,им | њи̏ма,им | њи̏ма,им |
| accusative | ње̏га,га,њ | њу̑,ју,је,њу | ње̏га,га,њ | њи̑х,их | њи̑х,их | њи̑х,их |
| vocative | — | — | — | — | — | — |
| locative | ње̏м,ње̏му | њо̑ј | ње̏м,ње̏му | њи̏ма | њи̏ма | њи̏ма |
| instrumental | њи̑м,њи́ме | њо̑м,њо́ме | њи̑м,њи́ме | њи̏ма | њи̏ма | њи̏ма |