Fromбіс(bis) +-н(-n) +-ува́ти(-uváty) +-ся(-sja)
біснува́тися• (bisnuvátysja) impf
| imperfective aspect | ||
|---|---|---|
| infinitive | біснува́тися,біснува́тись,біснува́ться bisnuvátysja,bisnuvátysʹ,bisnuvátʹsja | |
| participles | present tense | past tense |
| active | — | — |
| passive | — | — |
| adverbial | бісну́ючись bisnújučysʹ | біснува́вшись bisnuvávšysʹ |
| present tense | future tense | |
| 1st singular я | бісну́юся,бісну́юсь bisnújusja,bisnújusʹ | бу́дубіснува́тися,бу́дубіснува́тись,бу́дубіснува́ться,біснува́тимусь,біснува́тимуся búdu bisnuvátysja,búdu bisnuvátysʹ,búdu bisnuvátʹsja,bisnuvátymusʹ,bisnuvátymusja |
| 2nd singular ти | бісну́єшся bisnúješsja | бу́дешбіснува́тися,бу́дешбіснува́тись,бу́дешбіснува́ться,біснува́тимешся búdeš bisnuvátysja,búdeš bisnuvátysʹ,búdeš bisnuvátʹsja,bisnuvátymešsja |
| 3rd singular він / вона / воно | бісну́ється bisnújetʹsja | бу́дебіснува́тися,бу́дебіснува́тись,бу́дебіснува́ться,біснува́тиметься búde bisnuvátysja,búde bisnuvátysʹ,búde bisnuvátʹsja,bisnuvátymetʹsja |
| 1st plural ми | бісну́ємся,бісну́ємося,бісну́ємось bisnújemsja,bisnújemosja,bisnújemosʹ | бу́демобіснува́тися,бу́демобіснува́тись,бу́демобіснува́ться,біснува́тимемось,біснува́тимемося,біснува́тимемся búdemo bisnuvátysja,búdemo bisnuvátysʹ,búdemo bisnuvátʹsja,bisnuvátymemosʹ,bisnuvátymemosja,bisnuvátymemsja |
| 2nd plural ви | бісну́єтеся,бісну́єтесь bisnújetesja,bisnújetesʹ | бу́детебіснува́тися,бу́детебіснува́тись,бу́детебіснува́ться,біснува́тиметесь,біснува́тиметеся búdete bisnuvátysja,búdete bisnuvátysʹ,búdete bisnuvátʹsja,bisnuvátymetesʹ,bisnuvátymetesja |
| 3rd plural вони | бісну́ються bisnújutʹsja | бу́дутьбіснува́тися,бу́дутьбіснува́тись,бу́дутьбіснува́ться,біснува́тимуться búdutʹ bisnuvátysja,búdutʹ bisnuvátysʹ,búdutʹ bisnuvátʹsja,bisnuvátymutʹsja |
| imperative | singular | plural |
| first-person | — | бісну́ймося,бісну́ймось bisnújmosja,bisnújmosʹ |
| second-person | бісну́йся,бісну́йсь bisnújsja,bisnújsʹ | бісну́йтеся,бісну́йтесь bisnújtesja,bisnújtesʹ |
| past tense | singular | plural ми / ви / вони |
| masculine я / ти / він | біснува́вся,біснува́всь bisnuvávsja,bisnuvávsʹ | біснува́лися,біснува́лись bisnuválysja,bisnuválysʹ |
| feminine я / ти / вона | біснува́лася,біснува́лась bisnuválasja,bisnuválasʹ | |
| neuter воно | біснува́лося,біснува́лось bisnuválosja,bisnuválosʹ | |