Movatterモバイル変換


[0]ホーム

URL:


Vés al contingut
Viccionari
Cerca

macular

De Viccionari

Català

[modifica]
Oriental: /mə.kuˈɫa/
Occidental: nord-occidental/ma.kuˈɫa/
valencià/ma.kuˈɫaɾ/,/ma.kuˈɫa/

Verb

[modifica]

macular trans.

  1. tacar

Conjugació

[modifica]
Primera conjugació regular
Formes no personalsNotes
simplescompostes
infinitiumacularhavermaculat
gerundimaculanthaventmaculat
participimaculat,maculada,maculats,maculades
Formes personals simples
indicatiujotuell/ella/vostènosaltresvosaltres/vósells/elles/vostès
presentmaculomaculesmaculamaculemmaculeumaculen
maculeval
maculisept
maculmaculammaculaubal
imperfetmaculavamaculavesmaculavamaculàvemmaculàveumaculaven
passat simplemaculímacularesmaculàmaculàremmaculàreumacularen
futurmacularémacularàsmacularàmacularemmaculareumacularan
condicionalmaculariamaculariesmaculariamacularíemmacularíeumacularien
subjuntiujotuell/ella/vostènosaltresvosaltres/vósells/elles/vostès
presentmaculimaculismaculimaculemmaculeumaculin
maculemaculesmaculemaculenocc, bal
imperfetmaculésmaculessismaculésmaculéssimmaculéssiumaculessin
maculessesmaculéssemmaculésseumaculessen
maculàsmaculassismaculàsmaculàssimmaculàssiumaculassinbal
maculassesmaculàssemmaculàsseumaculassenval, bal (1)
macularamacularesmacularamaculàremmaculàreumacularenval
imperatiutuell/ella/vostènosaltresvosaltres/vósells/elles/vostès
presentmaculamaculimaculemmaculeumaculin
maculaubal
maculemaculenocc, bal
Notes: (1) en baleàric en àmbits restringits i en valencià en registres molt formals.
Formes compostes i perifràstiques
indicatiujotuell/ella/vostènosaltresvosaltres/vósells/elles/vostèsverb
perfethehashahemheuhan...maculat
havemhaveu
passat perifràsticvaigvasvavamvauvan... macular
varesvàremvàreuvaren
plusquamperfethaviahavieshaviahavíemhavíeuhavien...maculat
passat anterior
o perifràstic
haguíhaguereshaguéhaguéremhaguéreuhagueren...maculat
vaig havervas haverva havervam havervau havervan haver
vares havervàrem havervàreu havervaren haver
futur perfethauréhauràshauràhauremhaureuhauran...maculat
condicional perfethauriahaurieshauriahauríemhauríeuhaurien...maculat
haguerahaguereshaguerahaguéremhaguéreuhagueren
subjuntiujotuell/ella/vostènosaltresvosaltres/vósells/elles/vostèsverb
passat perifràsticvagivagisvagivàgimvàgiuvagin... macular
vajavagesvajavàgemvàgeuvagen
perfethagihagishagihàgimhàgiuhagin...maculat
hajahageshajahàgemhàgeuhagen
plusquamperfethaguéshaguessishaguéshaguéssimhaguéssiuhaguessin...maculat
haguesseshaguéssemhaguésseuhaguessen
haguerahaguereshaguerahaguéremhaguéreuhagueren
passat anterior
perifràstic
vagi havervagis havervagi havervàgim havervàgiu havervagin haver...maculat
vaja havervages havervaja havervàgem havervàgeu havervagen haver

Paradigmes de flexió:maculo,macula,maculem

Miscel·lània

[modifica]
  • Síl·labes:ma·cu·lar (3)

Vegeu també

[modifica]
Obtingut de «https://ca.wiktionary.org/w/index.php?title=macular&oldid=2308352»
Categories:
Categories ocultes:

[8]ページ先頭

©2009-2025 Movatter.jp